טיפולים וסטיבולרים

למי הטיפול רלוונטי?

למי שסובל מסחרחורות על רקע קריסטלים באוזן.

גורמים לסחרחורת והטיפול עצמו

תזוזה של קריסטלים באיבר שיווי המשקל שבתעלת האוזן הינה אחת הגורמים לסחרחורות.
תזוזת הקריסטל גורמת לורטיגו – תחושת סחרחורת המתבטאת בעיקר בשינוי תנוחה.
הטיפול הפיזיותרפי כולל הנעה של ראש המטופל במהירות במטרה להחזיר את הקריסטל, למקומו. לרוב יש צורך ב 2 טיפולים. אחוזי ההצלחה של הטיפול הינם גבוהים ביותר.

סוגי טיפולים אורטופדיים

טיפול אורטופדי שמרני – טיפול ללא ניתוח. בטיפול השמרני מתחילים מנקודת הפתיחה של המטופל ועד ליעד אליו הוא רוצה להגיע. לרוב, ניתוחים אורטופדיים לא הוכחו כיעילים יותר מטיפול שמרני הכולל פיזיותרפיה ולכן השאיפה שלנו היא להביא אותך בחזרה לתפקוד הרצוי ללא הסיכון והסימפטומים של הניתוח. במידה ובכל זאת הנך עומד לעבור הליך ניתוחי, כי אין ברירה או כי זו החלטתך, פיזיותרפיה קדם-ניתוחית הוכחה כמקטינת סיבוכים אפשריים ומשפרת את מהירות ההחלמה לאחר היתוח.   

פציעות שכיחות להן טיפול אורטופדי שמרני יכול לעזור: 

קרע במניסקוס – בשנים האחרונות הפרוצדורה הכירורגית לתיקון קרע במניסקוס על רקע ניווני בברך פינתה את מקומה לטובת השיקום השמרני. פרוצדורות כירורגיות, לרבות ניתוחים זעירים פולשניים (ארטרוסקופיה), מגדילים את הסיכון להתפתחות של דלקת פרקים ניוונית והישנות הכאב או המגבלה. יתרה מכך, מחקרים שנעשו לאורך שנים רבות הראו כי הניתוח לא היטיב עם הכאב או המגבלה יותר מאשר שיקום שמרני.

קרעים בגידי הכתף – ההנחה כי קרע בכתף מחייב כאב או מגבלה בטווח שרק ניתוח יכול לסדר אינה מדויקת. שרירי הכתף בנויים בצורה שתוכל לחפות על תנועה וחוזק של שריר מסוים שאינו בתפקוד מלא. זאת ע"י טיפול פיזיותרפי הכולל לימוד מחדש של תנועה והחזרת טווח תנועה תפקודי לכל הפחות מבלי המגבלות, כאבים נוספים או סיכונים שבאים בד בבד עם טיפול ניתוחי.

טיפול אורטופדי לאחר ניתוח – אז עברת את הניתוח. ברוב הניתוחים ההוראה היא להתחיל בפיזיותרפיה ימים ספורים לאחר הניתוח וזאת על מנת לעבוד על טווחי תנועה אפשריים ופעילות שרירית שתעזור בהורדת נפיחות ותוריד את הסימפטומים של הניתוח. כל זאת בתיאום עם הרופא המנתח לסיכויי הצלחה גבוהים יותר. עם הזמן וע"פ פרוטוקול השיקום של הניתוח נעשה כל שביכולתינו להחזיר אותך לתפקוד אליו היית רגיל רוב חייך תוך עבודה קפדנית על כל תפקודי היומיום ולימים גם לתפקודים גבוהים יותר לצורך עיסוק ספורטיבי מקצועי או חובבני ע"פ מטרת המטופל.

מקרי ניתוח שכיחים:
החלפת מפרק –  החלפת מפרק ירך, ברך, כתף או בעתיד הקרוב קרסול יש צורך בטיפולי פיזיותרפיה כבר ביום שלאחר הניתוח לשם החזרת טווח התנועה ותרגול הליכה לשם תוצאות טובות יותר של הניתוח. על אף שזהו ניתוח נפוץ אין זה אומר שניתוח זה הוא פשוט ולכן השיקום ממנו לוקח זמן. בזמן השיקום נעבוד על שיפור יכולת תבנית ההליכה לתוצאות סופיות טובות יותר, תרגול פונקציונלי לשיפור יכולות בתפקודי היומיום וחזרה מהירה לשגרה.
ניתוח לקיבוע שבר – לאחר קיבוע ובהנחה כי מותר לבצע טיפולי פיזיותורפיה יש להתחיל בטיפול כבר בימים שלאחר הניתוח על מנת להתחיל ולעבוד על הורדת הסימפטומים שמאוד מקשים על הימים שלאחר הניתוח. כחלק מתחילת הטיפול ישנה עבודה על טווחי תנוע מותרים על מנת לקדם את השיקום כבר בימים הראשונים ולחזרה לתפקוד מלא בצורה המהירה ביותר ע"י שילוב של טיפול מנואלי וטיפול אקטיבי לקבלת תוצאות אולטימטיביות.